Mk1ey1yt9ssxnsjtz6zu miks101 thumb

Miks 101: DENGELER ve PANLAMA

Ses miksajında ilk adım, hatta en önemli aşama... Yayınlanmış, profesyonel bir şarkı üzerinde öğrenin!

   Tanıtım Videosunu İzleyin

'İyi müzik' için, iyi bir miks olmazsa olmaz! Tüm enstrumanların temiz bir şekilde duyulduğu, dengeli bir frekans dağılımına sahip, ses seviyesi düşük olmayan bir miks... Profesyonel bir sound... Hepimiz bunun peşinde koşuyoruz.

Miksaj, ses ve müzik teknolojileriyle uğraşan herkesin ilgisini çeken bir konu. Her geçen gün ekipler daralıyor, projeler daha çok bireysel çalışmalarla tamamlanıyor. Bilen-bilmeyen herkesin fikir beyan ettiği bu alanda doğru ve rafine bilgileri sizler için bir araya getirdim.

İki saatin üzerinde eğitim, 133 dakika, 16 video!

Tüm teknikler ve uygulamalar Pro Tools, Cubase ve Logic Pro yazılımlarında ayrı ayrı gösterilmektedir. Diğer yazılımları kullananlar da bu derste gösterilenleri kendi başlarına kolayca uygulayabilirler.

Cubase, Pro Tools ve Logic Pro için proje dosyalarını indirip kendi miksinizi yapın ve bana gönderin. Tüm katılımcılara yaptıkları miksi yorumlayarak geri bildirim yapacağım.

Benimle kurabileceğiniz etkileşim bununla da sınırlı kalmıyor. Her videonun altında yer alan forum kısmına mesaj yazarak bana soru sorabilir, sadece benimle değil diğer katılımcılarla da iletişim kurabilirsiniz.

Neler Öğreneceksiniz?

1. Miks hakkında temel bilgiler: Seslerin üç boyutlu uzayda yerleştirilmesi, farklı müzik tarzlarında miks yaklaşımları, dinleme ve akustik düzenleme...
2. Terminoloji: Metering, Headroom, Fader Group, Group Track
3. Çeşitli fonksiyonları hızlıca gerçekleştirmek için klavye kısa yolları
4. Davul, bas, gitar ve vokal için seviye miksi ve panlama
5. Pro Tools, Cubase, Logic Pro üzerinde miks teknikleri ve püf noktaları

Gereksinimler:

1. Miks yapma özelliklerine sahip herhangi bir yazılım
2. Kullandığınız yazılım üzerinde temel bilgi ve becerilere sahip olmak

Kimler Katılabilir?

1. Miksaj öğrenmek isteyen herkes katılabilir.
2. Temel konular hakkında eksiklerini gidermek isteyen kullanıcılar için uygundur.
3. İleri seviye miks yapabilen kişiler için uygun değildir.


Eğitmen


Bora Uslusoy
Bora Uslusoy

Müzisyen, eğitmen ve prodüktörüm. The Musicians' Institute'ta ana enstrumanım olan gitar programını bitirdim. Berklee Müzik Okulu'nun online uzantısı olan berkleemusic.com'dan 'Studyo Prodüksiyon Uzmanı' sertifikası aldım. 2011'de Avid'in 'Train The Trainer' (Eğitmen Eğitimi) programına katılarak Avid sertifikalı Pro Tools Eğitmeni statüsü elde ettim. Aynı yıl Steinberg tarafından lisanslı Cubase eğitmeni unvanını aldım. Halen gitar, bas, armoni, kulak eğitimi, müzik prodüksiyonu, Pro Tools, Cubase, miks ve mastering dersleri veriyorum. Derslerim hem internet üzerinden birebir özel ders şeklinde; hem de çeşitli yüksekokul/üniversitelerin bünyesinde devam ediyor. Skype, Adobe Connect, Google Hangouts ve benzeri yazılımları kullanarak Türkiye'nin çok çeşitli yerlerindeki kişilere birebir uzaktan eğitim veriyorum.

Yayınlanmış olan beş adet gitar metodumun yanı sıra müzik üzerine sayısız dergi makalesi, ürün incelemeleri ve 'Nasıl Yapılır?' kılavuzları yazdım.

Eğitimciliğin yanı sıra uzun yıllardır, çeşitli grup ve sanatçılara prodüktörlük, miks ve mastering mühendisliği yapıyorum. Kendi adıma, iki adet solo albüm ve bir single yayınladım; filmler, belgeseller ve reklamlar için müzik ve ses tasarımı yapıyorum. Daha detaylı bilgi içib web sitemi inceleyebilirsiniz: borauslusoy.com


Sıkça Sorulan Sorular


Bu eğitim programı ne zaman başlar ve ne zaman biter?
Eğitim programınıza hemen başlayabilir ve aboneliğiniz devam ettiği sürece devam edebilirsiniz. Tamamen bireysel yürütülen bir eğitimdir, çalışmayı ne zaman yapacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.
Bu eğitime ne kadar süreyle erişim hakkım var?
Bir yıllık periyotlarla aboneliğinizi yenileyebilir ve istediğiniz kadar devam ettirebilirsiniz. Aboneliğiniz devam ettiği süre boyunca siteye giriş yaparak videoları tekrar izleyebilir, çalışabilirsiniz. Mobil cihazlar dahil tüm cihazlarınızdan erişebilirsiniz.

''Bence siz bu işlere heves edip gönül vermiş ancak bilgi ve kaynak eksikliği yüzünden umutları kırılmış insanlara ve özellikle Türkiye'de yaşayan İngilizce bilmeyen insanlara yeni bir sayfa açıyorsunuz.'' Seyit Öztürk

"Bora Uslusoy ile yaptığımız kayıt teknolojileri ve Pro Tools dersleri, bu konuda olan güvenimi ve tecrübemi yüksek oranda arttırdı. Sadece kayıt ve program kullanımı değil muzikle ilgili her konuda yardımı, hoş sohbeti, mütevaziliği ve dürüstlüğü için minnet duyuyorum." - Tolga Aksoy, Gitarist (Komik Günler), Stüdyo Sahibi

"Bora Uslusoy gerçekten yılların tecrübesini online derslerine başarıyla aktarabilen bir meslektaşım. Ben de müzik teknolojileri alanındaki bilgilerimi onun sayesinde daha da geliştirme şanşı buldum." - Dr. Tolga Tem, Tennessee State University, ABD

"Bora Hoca'dan aldığım dersler sayesinde ilk olarak Pro Tools ve daha sonra Cubase programlarında müzik prodüksiyon aşamalarını öğrendim. Daha sonra yine onunla yaptığımız çalışmalarla; armoni bilgimi, gitar tekniğimi ve hatta vokal tekniğimi geliştirerek müzikal anlamda kendimi ifade edebileceğim geniş bir alana sahip oldum. Pek çok alanda yapmış olduğu çalışmaları ve farklı müzik tarzları, ses prodüksiyonu hakkındaki derin bilgisiyle bana ışık tutmakta." - Bugay Akyüz, Basist, Gitarist, Vokalist (Kendi ev stüdyosunda kayıt yapıyor)

''Bora Uslusoy ile yapmış olduğum çalışmalar; gitar teknikleri, genel müzik bilgisi, kayıt teknikleri konularında sağlam ve hızlı adımlar atmamı sağladı.'' - Soner Baloğlu, Gitarist, (ev stüdyosunda kendi kayıtlarını gerçekleştiriyor)

Hemen Başlayın!